Kybernetická kriminalita sa týka každého z nás


S protizákonnými praktikami na internete už prišiel do styku každý z nás. Niekedy sa hackeri snažia rôznymi spôsobmi vylákať naše heslo do počítača, osobné údaje, dostať sa k e-mailom, kontu na sociálnej sieti či nebodaj získať prístup k nášmu bankovému účtu. Sú rafinovaní a vedia ako na to.

Podobným útokom, ale v oveľa väčšej miere, čelia každodenne aj veľké spoločnosti či štátne inštitúcie, v prípade ktorých môžu ísť ekonomické straty do závratných výšok, nehovoriac o ďalších bezpečnostných rizikách.

Práve na tieto hrozby chceme počas Európskeho mesiaca kybernetickej bezpečnosti poukázať aj my na našom ministerstve, ktoré má túto agendu na starosti. Zopár faktov:

🔵 Vládna jednotka na boj proti kyberkriminalite CSIRT zachytila v roku 2020 viac ako 1 200 incidentov, pri ktorých sa útočníci snažili získať prístup do informačných systémov štátu

🔵 Až 44% percent útokov bolo zameraných na vylákanie hesiel

🔵 32 incidentov sa týkalo neoprávneného prístupu k informáciám vďaka nelegálne získanému heslu

🔵 V 548 prípadoch išlo o sociálne inžinierstvo – útočník sa napríklad vydáva za zástupcu banky, mobilného operátora, či pracovníka úradu s cieľom získať a následne zneužiť vaše osobné údaje, heslo či PIN k platobnej karteZákladom je mať dobré heslo. Jedno dnes už nestačí, každý ich už používa aspoň päť. Aj vy sa spoliehate na jednoduché heslo? Chyba! Napríklad na odhalenie hesla „jozo“ potrebuje útočník 0,11 sekundy, heslo „Mamaotec“ odhalí za 5 sekúnd, heslo „milacik1“ za 1 minútu.

Buďte ostražití!

#hinkB4UClick #CyberSecMonth


Ďalšie články

Ružový október

Aby vám nič neuniklo