Odkaz 17. novembra 1989

17-novembra-1989

Strana ZA ĽUDÍ sa hrdo hlási k odkazu Novembra. Najväčšou výzvou pre občanov po Novembri je uniesť znovunadobudnutú slobodu a uniesť zodpovednosť, ktorá zo slobody vyplýva. Tak, aby sa zo spomienok na 17. november 1989 nestalo iba prázdne gesto bez obsahu. Totalitná vláda komunistov, ktorá trvala viac ako 40 rokov, zničila životy desaťtisícom ľudí, ktorí sa previnili len tým, že odmietli byť prisluhovačmi režimu, alebo sa nevzdali svojej viery, demokratických hodnôt alebo len pochádzali zo „zlej“ rodiny.

V politických procesoch bolo na Slovensku odsúdených viac ako 71 000 ľudí a z toho 51 zahynulo vo väzení. Viac ako 8 000 nepohodlných občanov poslali komunisti do pracovných lágrov, násilne bolo vysťahovaných viac ako 1 000 rodín, 49 ľudí zastrelili pri pokuse prejsť ilegálne hranice.

Nežná revolúcia priniesla zásadné spoločenské zmeny, vďaka ktorým sa Slovensko po 40 rokoch komunistickej totality mohlo opäť zaradiť medzi slobodné, demokratické a prosperujúce štáty Európy.

V novembri ´89 sme dostali veľkú šancu. Nie všetko išlo ľahko, nie všetko sa podarilo tak, ako sme na námestiach snívali, ale keď sa obzrieme späť, dnes musíme jednoznačne povedať: Nežnou revolúciou sme pokojným mierovým spôsobom porazili zlo a vydobyli si slobodu, ľudskú dôstojnosť a právo na lepší život.

Aby vám nič neuniklo