Predsedníctvo strany

VERONIKA REMIŠOVÁ

PREDSEDKYŇA

Slovensko sa neposunie k lepšiemu samé od seba. Potrebujeme prepracovaný program a kvalitný tím ľudí, ktorí vedia spolupracovať a presadiť potrebné zmeny. Lídrov, ktorí sa nebudú vzájomne hašteriť, ale budú spolupracovať, zamerajú sa na seriózny program a diskusiu s budúcimi partnermi. Potrebujeme konštruktívnu a energickú politiku, s úctou k pravde, s ľuďmi v regiónoch. Preto som sa rozhodla pridať k Andrejovi Kiskovi a  tímu špičkových odborníkov v strane Za ľudí. Verím, že táto nová strana prinesie na Slovensko pozitívnu zmenu, po ktorej Slováci tak túžia.

Ak chceme potláčať korupciu, potrebujeme dôveryhodnú políciu, ktorá nelustruje nevinných občanov a nepracuje na objednávku tak, ako to vyhovuje niektorým politikom alebo mafii, ale pomáha a chráni všetkých, bez ohľadu na bohatstvo, vplyv a kontakty.

Potrebujeme spoľahlivú prokuratúru. Bez káuz a bez esemesiek s človekom obvineným z objednávky vraždy.

Potrebujeme efektívnu a nezávislú policajnú inšpekciu, ktorá nestíha len drobné chyby radových policajtov, ale hlavne veľké ryby medzi vysokými policajnými dôstojníkmi a veľkú korupciu v radoch policajtov.

Oblasti korupcie a bezpečnosti, práci polície a prokuratúry  sa chcem naďalej venovať tak, ako som to robila 4 roky, presadzovať systémové riešenia, aby občania mohli dôverovať štátu, s nulovou toleranciou ku korupcii a so silnými inštitúciami, na ktoré sa ľudia môžu spoľahnúť.

JURAJ ŠELIGA

PODPREDSEDA

Keď zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, tak som spoločne s ďalšími úžasnými ľuďmi začal organizovať zhromaždenia Za slušné Slovensko. Začali sme ich organizovať, pretože sme nemohli mlčať, keď sme videli, ako boli dvaja nevinní mladí ľudia brutálne zavraždení. Keď sme videli, ako bývalý premiér klame a nie je schopný reflexie a prijatia zodpovednosti za stav našej krajiny.

Stál som na námestiach a volal po spravodlivom a slušnom Slovensku. Apeloval a presviedčal, tlačil, ako som vedel. Obviňovali ma rovnako ako mojich priateľov, že delíme ľudí na slušných a neslušných. Hlúposť. Aké to je delenie, ak hovoríte nie korupcii, rozkrádaniu a ste za spravodlivosť pre všetkých? Kto už len kráča do volebnej miestnosti s tým, že ide voliť tých, ktorí kryjú mafiánov alebo vrahov? Taký mandát sa neodovzdáva, taký mandát je získaný podvodom na vlastných voličoch. Takýmto politikom treba povedať – stačilo!

Povedal som to na námestiach a chcem to povedať aj v politickom zápase. Stačilo klamstvám, zlodejom, korupcii a „našim“ ľuďom! Politika sa musí stať službou!

Do politiky vstupujem vedený tým, čo som hovoril na námestiach. Viem, čo chcem urobiť. No rovnako viem, že časť tej roboty som mohol odrobiť na námestiach a časť tej roboty môžem a musím skúsiť odrobiť v politike. Straníckej. Tak je to rozdelené a tak je to u nás nastavené. Každá má svoje možnosti a svoje limity. Každá je potrebná.

Som právnik a bol som občiansky aktivista, ktorý bojoval proti korupcii a tomu, aby bolo Slovensko uneseným štátom. Mojím cieľom bude boj proti korupcii a rozkrádaniu štátu. Mojím cieľom bude fungujúca polícia, prokuratúra a súdy. Majetková a nielen politická zodpovednosť politikov za ich rozhodnutia. Transparentnosť a efektivita štátu. Slovensko ako skutočne právny štát. Politika, ktorá je služba a vráti sa čo najviac do rúk občanov. A hlavne slušné a spravodlivé Slovensko.

Je úžasné vidieť, koľko je nás takých, čo chceme v našej krajine zmenu.

JANA ŽITŇANSKÁ

PODPREDSEDNÍČKA

Už roky sa venujem problematike osôb so zdravotným postihnutím. Vidím, ako títo ľudia žijú, s čím zápasia, ako im štát namiesto pomocnej ruky hádže polená pod nohy, ako ich vytláča na okraj spoločnosti. Mnohí už za svoje práva nevládzu bojovať.

Vidím však aj to, ako sa veci dajú meniť k lepšiemu. Ako aj napriek systému to jednotlivci nevzdávajú. Či už rodičia detí so zdravotným postihnutím, rodinní príslušníci, profesionáli, dobrovoľníci, nadšenci.

Keď som rozmýšľala, ako pokračovať po ukončení môjho mandátu europoslankyne, zvažovala som, či ešte zostať v politike, alebo sa vydať inou cestou, kde by som mohla čo najlepšie a najúčinnejšie pomáhať práve tejto skupine ľudí.

Napokon som sa predsa len rozhodla zostať v politike a pokúsiť sa systémovo zmeniť prístup štátu k ľuďom so zdravotným postihnutím a k ich rodinám. Lebo už nie je čas robiť len kozmetické úpravy. Túto problemtiku treba konečne začať riešiť nadrezortne a dosiahnuť, aby každý, kto sa ocitne v situácii, že on alebo jeho blízky v dôsledku ochorenia či postihnutia potrebuje pomoc štátu, ju aj dostal. Aby to bol štát, ktorý ihneď podá pomocnú ruku, poskytne nielen informácie čo sa dá a má ďalej robiť ale taktiež zabezpečí aj podporu celej rodine. A keďže vnímam Andreja Kisku aj cez neziskovú organizáciu Dobrý anjel ako človeka, ktorému záleží na tých najzranitelnejších, prijala som jeho ponuku na spoluprácu. Viem, že aj v spolupráci s ďalšími demokratickými stranami v našej krajine budeme schopní priniesť túto zásadnú zmenu tak, aby aj ľudia so zdravotným postihnutím a ich rodiny mohli žiť dôstojný život.

Môj manžel zvykol hovoriť, že keď sa človeku otvorí okno príležitosti, mal by byť pripravený. Vyčítala by som si, ak by som sa o to aspoň nepokúsila.

VIERA LEŠČÁKOVÁ

PODPREDSEDNÍČKA

Ako poslankyňa Prešovského samosprávneho kraja a riaditeľka ZŠ sa veľa pohybujem medzi ľuďmi. Stretávam množstvo ľudí, ktorí chcú to isté. Chcú žiť v krajine, na ktorú budú hrdí. Chcú žiť v krajine, kde pre ich deti bude budúcnosť. V krajine, kde naše deti dostanú kvalitné vzdelanie a dobrú  prácu. V krajine, kde sa rešpektujú pravidlá a zákony platia pre všetkých rovnako. V krajine, kde štát pomáha všetkým ľuďom, ale najmä tým najzraniteľnejším. V krajine, kde sú uznávané práva všetkých ľudí. V krajine, kde politici slúžia, a nie rozkladajú spoločný majetok. V krajine, kde slovo politik nie je hanlivé označenie.

Možnosť byť súčasťou tímu ZA ĽUDÍ je pre mňa veľkou výzvou! Všetku svoju energiu a skúsenosti z dlhoročnej práce v regionálnom školstve a samospráve chcem vložiť do projektu, ktorý (ako z celého srdca verím) má reálne predpoklady zmeniť tvár našej prekrásnej krajiny. Ak nechceme nechať našu vlasť  nenažraným zlodejom, ktorí do politiky vstupujú, aby rozkradli verejné zdroje, musí nás byť veľa a musíme sa aktívne snažiť ľuďom ukázať, že to ide aj inak!

Pre mňa to znamená ukázať ľuďom, že sú politici, ktorí prišli slúžiť. Politici, ktorým naozaj zo srdca záleží na ľuďoch, ktorí žijú v regiónoch. Znamená to:

 • dobrý politický program a následne veľkú vôľu presadzovať ho,
 • veľa čestných a nekorupčných ľudí v politike,
 • konštruktívnu kritiku a alternatívne riešenia problémov.

Určite to pre mňa neznamená exhibicionizmus a neustálu deštrukciu. Je to možno nudné, ale inak našu krajinu nepostavíme odznova!

Som hrdá, že môžem byť súčasťou tímu ZA ĽUDÍ. Vedie ho charizmatický a úprimný človek Andrej Kiska, ktorý za päť rokov svojho pôsobenia v úrade prezidenta dokázal, že na to má. Je to líder akého Slovensko potrebuje. Líder so zdravým gazdovským rozumom, ktorému je každý extrém cudzí, a ktorý neustúpil ani pred vydieraním najmocnejších v tejto krajine. Andrej Kiska je líder, nie psychopatický vodca, ktorý verí vo vlastnú neomylnosť. Ja verím, že na Slovensku dozrela doba pre takýchto lídrov, ktorí povedú krajinu čestne a s úprimnými úmyslami.

Tím ZA ĽUDÍ tvorí veľa úžasných ľudí zo všetkých regiónov Slovenska.  Za všetkých musím spomenúť moju dlhoročnú spolupracovníčku a priateľku Janku Žitňanskú, ktorá svojou prácou v politike dokázala, že veľké srdce, ľudskosť a odbornosť môžu ísť ruka v ruke. To, že som naozaj v dobrej spoločnosti ma napĺňa radosťou a nádejou, že sa to v roku 2020 podarí! A naše deti nám raz za tento boj poďakujú.

MIRIAM ŠUTEKOVÁ

PODPREDSEDNÍČKA

Orientujem sa na zmeny v oblasti regiónov a samosráv, transparentnú a spravodlivú spoločnosť. Regióny spravajú väčšinu majetku našej krajiny a sú blízko k svojim obyvateľom. Ak dokážeme sprístupniť a aplikovať zdravú spoločnosť na úrovní samospráv, dokážeme meniť celé Slovensko. Transparentné mestá a obce s účinnou službou pre verejnosť je politický headline, ktorým žijem. Pôsobiť ako mestská poslankyňa a zároveň politička v národnej rade je neopakovateľnou skúsenosťotu. Umožnuje prenášať realitu z bežného života do parlamentu a naopak ovocie legislatívnych zmien naspať do praxe regiónu na osoh a prospech bežného človeka.

Slovensko je na pol ceste vlastnej demokratizácie. Aj keď zmena vývoja je poznateľná, v minulosti sa prijalo veľa dobrých reforiem, hodnotová otočka Slovenska ide pomaly. Krajina stále bojuje s akceptovaním chamtivosti, tolerancie osobnej a verejnej korupcie. Kutliváciu spoločnosti zmrazili dlhé roky vládnutia oligarichických záujmov, ktoré sa i dnes ťažko odstrihávajú od svojich koreňov a výživného zdroja. Ani čisté úmysly politkov neraz nestačia na preťatie zažratých uzlov baživosti a prospechárstva. Slovensko je stále obrovskou výzvou a pole neorané, ktoré potrebuje osobnosti s vôľou veci meniť, bez náležitého prospechu. Tu vidím aj svoje pôsobenie a svoju cestu.

TOMÁŠ MERAVÝ

EKONÓM

Zažívame dnes dobré časy, no bolo by veľkou chybou zaspať na vavrínoch. Slovensko patrí k úspešným príbehom postkomunistickej transformácie, zabudlo si však urobiť niektoré domáce úlohy. Ak budeme nečinní, doplatíme na to nielen my, ale predovšetkým naše deti. Budúcnosť našej krajiny je ohrozená nepriaznivou demografiou, nekvalitným vzdelávaním, nedostatočným dôchodkovým zabezpečením a zdeformovaným podnikateľským prostredím. Dobiehanie životnej úrovne najvyspelejších štátov sa spomaľuje a štát naďalej vytvára nové dlhy. A rovnako ako mnohí iní, aj my čelíme otázke, ako zlúčiť naše želanie po čoraz väčšej prosperite s ochranou životného prostredia.

V strane Andreja Kisku sa venujem ekonomike a verejným financiám, v minulosti som pracoval ako ekonomický expert na ministerstve financií, alebo ako hlavný ekonóm think-tanku Globsec.

Som presvedčený, že odpoveďou na tieto výzvy nemôže byť vyprázdnený populizmus, ale len zodpovedná politika, ktorá sa nebojí hovoriť ľuďom pravdu. Slovensko potrebuje zásadnú zmenu, a preto vás prosím o podporu. Pridajte sa k nám!

ČLENOVIA PREDSEDNÍCTVA

 • Veronika Remišová
 • Juraj Šeliga
 • Jana Žitňanská
 • Viera Leščáková
 • Miriam Šuteková
 • Alexandra Pivková
 • Henrich Haščák
 • Martin Oravec
 • Vladimír Škola
 • Dušan Velič
 • Tomáš Meravý
 • Ján Šalát
 • Martin Florián
 • Peter Huba
 • Dušan Dechet

Aby vám nič neuniklo