stanovisko MIRRI SR k dnešnej TB strany Hlas


Tlačové konferencie Pellegriniho Hlasu sú len trápnou predvolebnou kampaňou, navyše založenou na šírení klamstiev. To len ukazuje, že nemajú žiadnu vlastnú pozitívnu víziu, ktorou by oslovili občanov a snažia sa zachrániť svoje padajúce percentá šírením nezmyslov.

Je vrchol drzosti, ak o eurofondoch a investičnom dlhu hovoria politici, ktorí mali eurofondy 12 rokov na starosti, pre zlepšenie systému nespravili nič a výsledkom ich práce bol skrachovaný operačný program, prepadnuté stámilióny eur, korupčné kauzy a utajené projekty, ktoré vyšetruje Európska prokuratúra a NAKA.

Faktom je, že na rozdiel od Pellegriniho a Rašiho, nám doteraz neprepadlo jediné euro z hlavných programov a to napriek pandémii a kríze. Naopak, vyrokovali sme s Európskou komisiou podporu pracovných miest a nezamestnanosť máme vďaka tomu rovnakú ako pred pandémiou. Naposledy, keď Smer a Hlas riešili, krízu, pridali 150 000 nových nezamestnaných, hospodárili s dvojnásobným deficitom rozpočtu a na konci predchádzajúceho programového obdobia im prepadla miliarda eur!

Okrem podpory pracovných miest sme vyrokovali tiež zmenu legislatívy EÚ v nadväznosti na ruskú agresiu na Ukrajine, aby mohli mestá a obce dostať podporu za náklady spôsobené migračnou krízou, čo teraz veľmi oceňujú.

V regionálnom programe IROP, za ktorý je zodpovedné MIRRI, máme zazmluvnenosť projektov na úrovni 120% – to znamená, že máme uzatvorené zmluvy s prijímateľmi na každé jedno euro plus 20 % navyše, práve preto, aby sme zabezpečili, že na konci programového obdobia nám z nášho programu žiadne peniaze neprepadnú. Teraz je na prijímateľoch – teda župách a obciach, aby svoje projekty realizovali a do konca roka dokončili tak, ako sa zaviazali v zmluve. Všetkých prijímateľov IROP, ktorí majú nedokončené projekty, sme viackrát vyzvali, aby si splnili včas svoje záväzky a peniaze využili, pretože ináč ich zbytočne blokujú.

Investičné dlhy, ktoré zostali Slovensku po vláde SmeroHlasu, uplynulé tri roky intenzívne riešime. V dobiehajúcom programovom období sme z eurofondov podporili vytvorenie viac ako 11 000 miest pre deti v materských školách, podporili sme takmer 600 základných škôl a vyše 104 000 miest pre žiakov ZŠ, vyhlásili sme výzvy za 145 miliónov eur na cesty II. a III. triedy, 88 mil. eur na cyklodopravu a 153 mil. eur na verejnú dopravu… Eurofondy konečne idú do regiónov a pomáhajú ľuďom.

Pokiaľ ide o vodovody a kanalizácie, táto základná infraštruktúra mala byť dávno dobudovaná, ale predchádzajúce vlády tento problém zanedbávali a ignorovali. Aj preto sme museli veľmi intenzívne presviedčať Brusel, aby sme mohli nové eurofondy smerovať aj do týchto oblastí. Konkrétne na vodovody a kanalizácie je v nových eurofondoch vyčlenených 668 miliónov eur.

Pokiaľ ide o stav čerpania v ďalších operačných programoch v dobiehajúcom období, sú za to plne zodpovední jednotliví ministri, ktorí tieto programy riadia: Operačný program Ľudské zdroje – ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, OP Kvalita životného prostredia – ministerstvo životného prostredia, OP Integrovaná infraštruktúra – ministerstvo dopravy, OP efektívna verejná správa – ministerstvo vnútra. Aj ostatní ministri však robia všetko preto, aby všetky zdroje využili.

Keďže sme stopli všetky kohútiky pre oligarchov Hlasu a ich utajené kyberprojekty, kvôli ktorým občania SR prišli o desiatky miliónov eur a vyšetruje ich NAKA a pán Raši je z toho evidentne nervózny, hlavným terčom útokov a klamstiev Hlasu je najmä vicepremiérka Remišová. Okresní funkcionári Hlasu jej prajú smrť a podobné odporné výzvy, no boj za férové Slovensko a systémové zmeny aj tak nevzdáme.

Aby vám nič neuniklo