Stanovisko MIRRI SR ku klamstvám primátora Bratislavy Matúša Valla: Primátor Vallo evidentne nezvláda svoju volebnú kampaň a snaží sa všemožne odpútať pozornosť od svojich zlyhaní


Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa ohradzuje voči klamstvám primátora Bratislavy Matúša Valla a odmieta byť zaťahované do jeho predvolebnej kampane.

Primátor Vallo nezmyselne osočuje vicepremiérku a ministerku investícií Veroniku Remišovú a v rozhovore pre Hospodárske noviny hrubo klame, že rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie bojuje proti Bratislave.

Opak je pravdou. Vicepremiérka Remišová pri rokovaniach s Európskou komisiou osobne presadila, že Bratislavský kraj vrátane Bratislavy bude môcť z eurofondov v novom programovom období použiť výrazne vyššiu sumu, ako pôvodne navrhovala Európska komisia. Pôvodná alokácia pre Bratislavský kraj z Európskeho fondu regionálneho rozvoja bola na úrovni necelých 20 miliónov eur. Vicepremiérka Remišová po viacerých osobných stretnutiach s eurokomisárkou Elisou Ferreirou dosiahla zvýšenie alokácie pre kraj na pol miliardy eur s cieľom zabezpečiť rozvoj hlavného mesta ako aj celého kraja. S Európskou komisiou takisto vyrokovala dodatočnú pomoc z nástroja REACT pre Bratislavský kraj na obnovu a vytvorenie nových miest v škôlkach, vďaka čomu vznikne až 2 000 nových miest pre deti. Ministerstvo tiež spustilo prvú výzvu pre základné školy v Bratislavskom kraji, keďže kraj trpí chronickým nedostatkom miest v školách, ktoré sa roky neopravovali. Vďaka výzve v BSK vznikne až vyše 4 800 nových miest pre žiakov.

Matúš Vallo vedie nízku a podlú kampaň a útočí na ministerstvo s jediným zámerom – prekryť babráctvo vedenia hlavného mesta pokiaľ ide o výstavbu električky do Petržalky.

Vicepremiérke Remišovej záleží na každom jednom eurofondovom projekte, zvlášť na veľkých investičných projektoch tak, aby každé jedno euro bolo použité v prospech občanov a neprepadlo, ako tomu bolo za vlád Smeru. Preto všetkých prijímateľov eurofondov, samosprávy a rezorty systematicky upozorňuje najmä na rizikové projekty, pri ktorých je zjavná pomalá alebo nekvalitná realizácia. Aj preto osobne upozorňovala pred viac ako rokom primátora Bratislavy, že projekt električky, vzhľadom na obrovskú 100 miliónovú sumu, musí byť pre mesto prioritou a musí byť riadený profesionálne a hlavne načas dokončený – do roku 2023.

Primátor Vallo najprv verejne vyhlasoval, že projekt stihne včas, potom začal hovoriť o fázovaní a dohode s ministerstvom dopravy a nakoniec sa ukázalo, že naše pôvodné obavy sa naplnia a Bratislavčania sľubovanú električku v stanovenom termíne mať nebudú. Realizovať ambiciózny projekt za 100 miliónov eur je skrátka niečo iné ako namaľovať cyklopruhy na rozbitú cestu alebo farebné bodky na chodník.

Ministerstvo, aj osobne vicepremiérka Veronika Remišová, považuje každú jednu samosprávu na Slovensku za dôležitého partnera pri rozvoji obcí, miest a regiónov Slovenska. Je preto smutné, že si pán primátor Matúš Vallo namiesto spolupráce volí cestu nezmyselných a nízkych útokov a sporov, ktorými chce obhájiť vlastné manažérske zlyhania

Aby vám nič neuniklo