TS – Hodiť cez palubu ľudí, chránených očkovaním, pokladáme za veľkú chybu koaličných partnerov

Tlačové správy

Situácia na Slovensku je vážna, no hodiť cez palubu všetkých ľudí, ktorí boli zodpovední a sú chránení očkovaním, pokladám za obrovskú chybu. Keďže v prijatých opatreniach nie je absolútne žiadna motivácia pre ľudí, aby sa dali očkovať, na vláde som hlasovala proti takýmto opatreniam.

Pre stranu Za ľudí bolo vždy dôležité hovoriť pravdu a presadzovať dlhodobé systematické riešenie pandemickej situácie. Nemôžeme dnes ľuďom klamať a tváriť sa, že lockdown je riešenie a zabráni utrpeniu v nemocniciach, alebo zabráni obetiam. Lockdown obete a utrpenie iba odsúva o niekoľko mesiacov. Jeho jediným cieľom je uľahčiť momentálnu situáciu preťaženým nemocniciam. No tí ľudia, ktorí nie sú chránení očkovaním, sa skôr, či neskôr s vírusom stretnú a riskujú, že skončia v ťažkom stave v nemocnici. Toto je dôležité ľuďom, ktorí nie sú chránení očkovaním, pravdivo povedať: lockdown ich neochráni a kvôli lockdownu pandémia nezmizne. Vidíme to v celej Európe, tí, ktorí boli najlepší, sú teraz na tom zle a naopak, podobné opatrenia ako Slovensko dnes rieši Rakúsko, Nemecko, Holandsko, či Česká republika. Koronu tu určite budeme mať aj na budúci rok. Lockdown nie je riešením, je len dočasným a krátkodobým (navyše mimoriadne nákladným) opatrením, ktoré situáciu odsúva o pár mesiacov neskôr. Keďže nechceme riešiť stále sa opakujúce vlny pandémie, potrebujeme systematické riešenie, a tým je očkovanie. Strana Za ľudí vždy očkovanie konzistentne podporovala, nikdy sme nešírili hoaxy ako niektorí kolegovia – politici, že očkovanie mení DNA, nehovorili sme hlúposti ako Peter Pellegrini, že nás zachráni ivermektín, ktorý treba distribuovať poštou a nespochybňovali sme očkovanie ako omyl medicíny ako strana Smer. Dnes vidíme, aká bola naša snaha dôležitá, keďže Slovensko momentálne čelí aj pandémii dezinformácií. Dvaja bývalí premiéri podkopávajú očkovanie aj všetky opatrenia, a tým posielajú ľudí, ktorí im dôverujú, do nemocnice, prípadne do márnice. Slovensko ešte nikdy nemalo takých sabotérov v opozícii ako je Peter Pellegrini a Robert Fico.

Keďže očkovanie je jediné dlhodobo účinné riešenie pri navrhovaných opatreniach sme vždy presadzovali:
– akékoľvek navrhované opatrenia musia byť zároveň motiváciou k očkovaniu, ináč sú z dlhodobého hľadiska neúčinné
– opatrenia musia zjednodušovať život tým, ktorí sú chránení očkovaním.

Prísne obmedzenia, bez zvýhodnenia ľudí chránených očkovaním, môžu výrazne znížiť motiváciu ľudí očkovať sa, situáciu na Slovensku to môže dlhodobo iba zhoršiť. Skúsenosti zo zahraničia potvrdili, že najväčší motivačný efekt k zaočkovaniu sa je pre nerozhodnutých občanov práve nastavenie opatrení v prospech ľudí chránených očkovaním a dobrá dostupnosť očkovania.

Hoci to robíme ako jediní partner v koalícii, teraz aj v budúcnosti sa budeme zastávať očkovaných tak, aby bol pre nich život jednoduchší. Pretože sú to práve oni, ktorí chránia nemocnice a chránia pracovné miesta.

Press

Aby vám nič neuniklo