TS – Motivačné návrhy k zvýšeniu zaočkovanosti

Tlačové správy

Strana ZA ĽUDÍ je jedinou stranou, ktorá sa dlhodobo a konzistentne zastáva očkovaných a presadzuje očkovanie ako nástroj, ktorý chráni pred ťažkým priebehom ochorenia a pomáha tak chrániť zdravotnícky systém, ekonomiku a pracovné miesta. Ľudia, ktorí nie sú chránení očkovaním, sa skôr či neskôr s vírusom stretnú a riskujú, že skončia v ťažkom stave v nemocnici. Lockdown ich ani neochráni, ani nezabráni utrpeniu a obetiam v nemocniciach, iba ich presunie na neskôr. Preto majú všetky prijímané opatrenia obsahovať motiváciu k očkovaniu. Keď to tak nie je, zvyšuje sa riziko veľkých problémov o pár mesiacov neskôr, pretože to môže výrazne znížiť záujem ľudí o očkovanie.

Situácia v nemocniciach je dnes výrazne horšia, ako boli predpoklady odborníkov ešte pred dvoma mesiacmi. Preto ako strana ZA ĽUDÍ navrhujeme nové opatrenia, ktorými chceme podporiť preťažených zdravotníkov, podporiť očkovanie a zabezpečiť účinnejšie presadzovanie opatrení. Lockdown pandemickú situáciu na Slovensku nevyrieši, len ju posunie v čase. Za jediné riešenie považujeme očkovanie. Najvyšší nárast prihlásení na očkovanie sme zaznamenali práve vtedy, keď sme vytvorili motivačné podmienky a očkovaní boli na základe covid automatu zvýhodnení. Naša strana nikdy neklamala svojim voličom a nebudeme im klamať ani teraz. Lockdown stojí Slovensko 300 miliónov eur každý mesiac, liečba na umelej pľúcnej ventilácii 20 000 eur a vakcína 20 eur. Preto akékoľvek prijaté opatrenie musí byť motivačné a ľudí nabádať k očkovaniu. Zvlášť je nevyhnutné zaočkovať najohrozenejšiu skupinu obyvateľstva – občanov nad 55 rokov, kde je najväčší predpoklad, že skončia v ťažkom stave v nemocnici.

Drvivá väčšina pacientov v nemocniciach a na umelej pľúcnej ventilácii sú totiž neočkovaní pacienti nad 55 rokov. Ak sa nezvýši zaočkovanosť tejto skupiny, budeme v rovnakej situácii aj o rok a budeme sa trápiť s nikdy nekončiacimi vlnami lockdownou. Ak nezaberú motivačné opatrenia, či už finančná podpora pre seniorov, alebo zvýhodnenie zaočkovaných ľudí, nevylučujeme diskusiu o povinnom očkovaní populácie nad 55 rokov. Iná cesta z pandémie ako masívna zaočkovanosť 55+ nie je.“ uviedla Veronika Remišová.

S konkrétnymi motivačnými opatreniami na ňu nadviazal hlavný expert strany ZA ĽUDÍ na zdravotníctvo, lekár Obaidullah Mir: „Pre zdravotníkov za ich mimoriadne náročnú a obetavú prácu navrhujeme rekreačný voucher, ktorý by si uplatnili po odznení 3. vlny, ako i ich dočasné zaradenie do rizikovej skupiny III. Takisto zdravotné poisťovne musia aktívnejšie participovať na motivácii k očkovaniu – napr. motivačnými balíčkami pre očkovaných, vouchermi pre zaočkovaných nad 60 rokov, osvetovou kampaňou, ale aj väčšou motiváciou za očkovaných pacientov pre ambulantných lekárov. V boji s pandémiou navrhujeme aj skrátenie COVID-passu na 9 mesiacov, s cieľom motivovať očkovanie treťou dávkou najmä u starších pacientov, ako aj zvýšenie dostupnosti monoklonálnych protilátok.

Na stiahnutie

Opatrenia pre zvýšenie zaočkovanosti

Stiahnuť [PDF]

Aby vám nič neuniklo