TS – Prevádzkovatelia sociálnych sietí musia zvýšiť svoje kapacity pre odstraňovanie škodlivého obsahu

Tlačové správy

Problém šírenia dezinformácií potrebuje celoeurópske riešenie a prevádzkovatelia sociálnych sietí musia konečne prijať mieru svojej zodpovednosti. Predstavitelia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na čele s vicepremiérkou Veronikou Remišovou a štátnym tajomníkom Jánom Hargašom toto stanovisko tlmočili v Bruseli na stretnutiach so zástupcami spoločností Facebook a Google. Témou ďalších rokovaní s Európskou komisiou boli riešenia problémov, ktoré má Slovensko s nevýhodnými IT zmluvami z minulosti.

„Sociálne siete za uplynulých desať rokov získali obrovský vplyv nad našimi životmi, nad tým, čo si myslíme, ako rozmýšľame, konáme, nakupujeme, komu a čomu veríme, koho milujeme aj koho nenávidíme… Na tieto radikálne zmeny vnímania reality sme neboli pripravení a až teraz zisťujeme, do akej slepej uličky sme sa dostali. V online priestore sme svedkami šírenia dezinformácií, hoaxov a nenávisti. Spoločnosti, ktoré sociálne siete prevádzkujú tvrdia, že len poskytujú platformu na šírenie obsahu a nenesú zodpovednosť za to, aký tento obsah je. Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť i bezpečnosť však nemôžu byť rukojemníkom nadnárodných korporácii, ktoré sa nikomu nezodpovedajú a len si pripisujú obrovské zisky,“ vyhlásila vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová.

Expertný tím ministerstva, na čele so štátnym tajomníkom Jánom Hargašom, absolvoval v Bruseli sériu pracovných rokovaní so zástupcami spoločností Google, Facebook a zástupcami asociácie DOT Europe. Témou bola legislatíva o digitálnych službách (DSA) a regulácii umelej inteligencie (AIA).

Aby vám nič neuniklo