TS – Stanovisko vicepremiérky a predsedníčky strany ZA ĽUDÍ Veroniky Remišovej

Tlačové správy

Paragraf 363 sa stal atómovou zbraňou v rukách generálneho prokurátora, na ktorú sa spolieha Robert Fico. Partnerom v koalícií navrhujeme jeho zmenu.

„Na koaličnú radu som predložia návrh na zmenu sporného §363. Ten umožňuje generálnemu prokurátorovi vstupovať do trestného konania tak, že prakticky obchádza aj rozhodnutia súdov o väzbe, ale aj o celom trestnom stíhaní. Tento paragraf sa stal zbraňou v rukách generálneho prokurátora a my sme videli, že na jeho základe sa rušia viaceré stíhania vo veľkých korupčných prípadoch. Práve na tento paragraf sa spolieha Robert Fico a jeho kumpáni z chaty. A práve zmien pri tomto paragrafe sa mafia najviac bojí. Rovnako je vážnym problémom, ak sa z nahrávok Roberta Fica dozvedáme o údajných odkazoch generálneho prokurátora, že sa tieto kľúčové zmeny „nestihnú urobiť“.

Aj preto som predložila kolegom návrh, ktorý toto ustanovenie upravuje tak, ako sa dohodla aj pracovná skupina pre obnovu dôvery v právny štát. V rokovaniach budeme s kolegami pokračovať a verím, že zmenu schválime čo najskôr. Túto zmenu pokladám za kľúčovú a potrebnú, keďže vidíme, ako rastie agresivita tých, ktorým hrozí stíhanie za korupciu a rozsiahlu trestnú činnosť. Akékoľvek pozitívne zmeny a reformy sa dajú robiť iba v krajine, kde sú všetci pred zákonom rovní a kde právo a spravodlivosť skutočne fungujú. Boj proti korupcii a mafii je preto základným kameňom pre lepšie, spravodlivejšie Slovensko.“

Aby vám nič neuniklo