TS – V Bruseli bojujeme za naše národné priority, od EK žiadame voľnejšie ruky pri využívaní eurofondov

Tlačové správy

Pre efektívny boj s krízou musia mať členské štáty Európskej únie viac možností využívať eurofondy na výzvy vyvolané pandémiou. Na rokovaniach s Európskou komisiou to zdôraznila podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová. Ministerka investícií sa v Bruseli zúčastnila na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti k politike súdržnosti EÚ a o eurofondoch tiež rokovala s komisárkou pre kohéznu politiku Elisou Ferreira a komisárom pre pracovné miesta Nicolasom Schmitom.

„Koronakríza nás postavila pred bezprecedentné výzvy, akým doteraz nemusela čeliť žiadna povojnová generácia Európanov. Výnimočná situácia si žiada aj výnimočné riešenia. Priamo s pandémiou súvisia, okrem zdravotníckych dopadov, aj mnohé sprievodné javy, ktoré výrazným spôsobom brzdia a obmedzujú možnosti využívania eurofondov podľa pôvodných plánov a pravidiel. Dramaticky sa zvýšili ceny stavebných materiálov, energií, ropy, plynu, je akútny nedostatok mnohých komodít, ako sú napríklad mikroprocesory a čipy,“ povedala vicepremiérka Veronika Remišová na výročnom summite ministrov EÚ zodpovedných za regionálny rozvoj.

„Tieto problémy majú všetky členské štáty EÚ, a preto potrebujeme spoločné riešenie na európskej úrovni. Je v záujme Slovenska, aby viaceré opatrenia, ktoré prijala Európska komisia v prvých mesiacoch pandémie, pokračovali aj naďalej, lebo kríza sa ešte ani zďaleka neskončila. Eurofondy nám môžu výrazne pomôcť zmierniť dopady tejto krízy, ale aby ich štáty mohli využiť čo najúčelnejšie, musia mať rozviazané ruky,“ zdôraznila Remišová.

Press

Aby vám nič neuniklo