Vicepremiérka Remišová o auguste 1968: OKUPANTI – AKÍ VTEDY, TAKÍ ISTÍ DNES


OKUPANTI – AKÍ VTEDY, TAKÍ ISTÍ DNES

  1. augusta 1968 vtrhli do Československa okupanti. A je úplne jedno, či ich dnes nazveme sovietski okupanti, ruskí okupanti alebo vojská Varšavskej zmluvy. Rozkazy išli z Moskvy.

Invázia mala jediný cieľ – umlčať hlas slobody, ktorý u nás znel čoraz hlasnejšie. Udusiť túžbu Slovákov a Čechov po spravodlivosti a ich nádej na lepší život. Viac ako sto ľudí okupanti v uliciach našich miest zavraždili. Ľudí, ktorí s bolesťou sledovali, ako k nám niekdajší osloboditelia vtrhli na tankoch a strieľali do nevinných…

Lenže túžba po slobode sa nedá udusiť. Nedokážu to ani tanky, ani po zuby ozbrojení vojaci. Skôr či neskôr sa skončí každá okupácia.

To čo zažili v 68. ľudia u nás, zažívajú dnes naši susedia, Ukrajinci. Scenár je podobný. Rusko chce diktovať inému slobodnému a zvrchovanému národu, čo môže a čo nie, a svoj diktát si neváha vynucovať vojenskou silou, vyhrážaním sa jadrovými zbraňami a krvou tisícok nevinných obetí. Tak to bolo v roku 1968, takto isto je to dnes. Nikdy na to nezabúdajme.

Aby vám nič neuniklo