TS: Stanovisko ZA ĽUDÍ k výročiu od spustenia Ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine


Vážené médiá,

posielame Vám stanovisko predsedníčky strany ZA ĽUDÍ k výročiu od zahájenia ruskej vojenskej agresie na Ukrajine:

Útok Ruska na našich susedov na Ukrajine spôsobil nešťastie miliónov ľudí, ktorí prišli o domovy, svojich blízkych a život. Rok bojov ukázal množstvo zla, ktoré sa maskuje lžami a šíri sa aj na Slovensku. Aj jeden deň vojny je priveľa a je tragické, že vraždenie trvá už rok a stále nie je zastavené. Je mimoriadne kľúčové, že plány Ruska ako agresora neboli naplnené a Ukrajina úspešne  bráni svoju slobodu, suverenitu a územnú celistvosť. Odhodlanie obyvateľov aj politického vedenia krajiny je inšpiráciou pre celé demokratické svetové spoločenstvo, ktoré vrátane Slovenska ostro odsúdilo barbarskú agresiu Ruska a už rok poskytuje Ukrajine adresnú finančnú, humanitárnu a vojenskú pomoc.

Zatiaľ čo  ľuďom na Ukrajine vojna berie najcennejšie veci, domov, pocit bezpečia a ľudské životy,  nám v okolitom svete zobrala pocit istoty a rovnováhy vo vzájomných medzinárodných vzťahoch. Skutočnosť, že v 21. storočí môže niekto tak agresívne ako Rusko zaútočiť na svojho suseda, bola pre mnohých veľmi nepríjemným zistením. Je odsúdeniahodné, že na Slovensku si niektorí politici na čele s Ficom, Blahom a extrémistami  budujú  politický prospech na úkor vo vojne umierajúcich ľudí, založený nenávisti a  klamstvách propagandy Ruska, relativizujúcich jeho zodpovednosť za jednostranné rozpútanie a vedenie tejto vojny. Strana ZA ĽUDÍ takúto politiku ostro odmieta.

Som hrdá na to, že sa ľudia na Slovensku hneď na začiatku konfliktu zmobilizovali a nezištne začali pomáhať našim susedom z Ukrajiny. Poznám desiatky príbehov, kedy ľudia obetovali svoje pohodlie, prostriedky a čas, aby pomohli civilistom, ktorí utekajú pred vojnou. Je správne, že Slovensko sa jasne prihlásilo k demokratickým štátom, ktoré odsúdili agresiu a zapojili sa do pomoci ľuďom zasiahnutým vojnou.

Pokračovanie pomoci Ukrajine je naďalej dôležité v takej forme a objeme, aký Ukrajina potrebuje a ktorý je reálny vzhľadom na možnosti Slovenska. Slovensko dnes patrí medzi krajiny, ktoré najintenzívnejšie pomáhajú Ukrajine, nielen z hľadiska materiálu a potrebného vybavenia, ale predovšetkým humanitárnej podpory, zázemím a ochranou  pre desaťtisíce rodín, najmä žien, starších ľudí a detí. Za Stranu ZA ĽUDÍ sme podporili nielen tieto opatrenia, ale aj podporu samospráv, ktoré vďaka finančným prostriedkom presmerovaným z eurofondov, majú možnosť kompenzovať si náklady spojené s podporou pri riešení utečeneckej krízy.

Aby vám nič neuniklo